DESPRE NOI

Viziunea școlii:

 „Nu învățăm pentru școală, învățăm pentru viață, învățăm să fim, știind că la rezultate strălucite se ajunge pe căi înguste, dificile.”

Misiunea școlii:

  • Împlinirea nevoii fiecărui elev, începând de la nivelul preșcolar și continuând cu cel primar și apoi gimnazial, de a se simţi competent, deschis spre schimbare şi spre înţelegerea şi respectarea valorilor socio-culturale ale unei societăţi democratice.
  • Crearea unui cadru propice formării şi dezvoltării deprinderilor şi capacităţilor necesare continuării studiilor în forme superioare de învăţământ, acest lucru însemnând şansa către dezvoltarea personală şi profesională. 
  • A fi o școală deschisă pentru toţi cei care au nevoie de educaţie (copii, tineri, adulţi) indiferent de etnie sau religie, un centru de resurse educaţionale şi de servicii oferite comunităţii.

Deviza școlii:

„PER ASPERA AD ASTRA!”

„Azi, cavaleri ai învățăturii, mâine călători prin stele!”

 

Dacă vrei să descoperi mai multe despre noi, Vino și Vezi!